top of page

Fogszabályozás

A fogszabályzás nem pusztán esztétikai kérdés. A szabálytalan fogazat fogkopásokhoz vezethetnek, a torlódás miatt fogszuvasodás vagy fogágybetegség alakulhat ki. A rendellenes állkapocs-illeszkedések miatt rágóizületi problémák adódhatnak, fogvesztést okozhatnak. Az esztétikai hatást kedvező mellékhatásként kell értékelni, cél az ideálisabb fogérintkezés és okklúzió (harapás).

KORAI VEGYESFOGAZATI KORBAN

  • ÁLLCSONTORTHOPÉDIAI KÉSZÜLÉKEKKEL

  • HARAPÁSI PROBLÉMÁK MEGOLDÁSAI

  • FUNKCIÓS KÉSZÜLÉKEK

  • ROSSZ SZOKÁSRÓL LESZOKTATÁS (NYELVLÖKÉSES NYELÉS, UJJSZOPÁS, STB)

  • HELYFENNTARTÓK

ZEN_2890.jpg

A fogszabályzással kapcsolatban egyik leggyakoribb tévhit, hogy a fogszabályzást az összes maradó fog áttörésekor kell kezdeni. Így sok eltérés (pl. hibás csíraállás, csírahiány) elfedve maradnak, illetve sok eltérés súlyosbodik. Ideális esetben az első fogszabályzási szakorvosi vizsgálat 7-8 évesen történik. 

Korai vegyesfogazatban legintenzívebb a növekedés, amit az állcsonteltérések terápiáján ki is tudunk használni. Ezek a súlyosabb eltérések felnőtt korban csak foghúzással- kompenzálva, vagy műtéti módon oldhatók meg.

A funkciós eltérések, rossz szokások felfedése szakorvosi vizsgálattal deríthetőek ki, kezelhetőek könnyen ilyen korban.

Kivehető készülékek (állcsontortopédiai készülékek) nem alternatívái a fix (multiband) készülékeknek- másra valók és máskor alkalmazhatóak. Ezek minden esetben komoly szakmai tervezés mellett (arc analízis, teleröntgen elemzés, minta elemzés és scannelés) után a gyermeket is bevonjuk a tervezésbe (a gyermekük választhatja ki a színét és design-t) így magáénak érzi és szoros kontroll mellett szépen hordva, fantasztikus eredményeket érünk el közösen.

Konzulens kapcsolatok révén a gyermek egész fejlődését szem előtt tartva, holisztikus szemlélettel közösen fül-orr- gégészekkel, gyermekorvosokkal, gyógytornászokkal, logopédusokkal, gyermekpszihológussal, védőnőkkel együttműködve hatékonyabban kezelhetjük  az alap problémát és nem csak a tüneteket.

FOGSZABÁLYZÁS FELNŐTT KORBAN

  • MARADÓFOGAZATI KORBAN KIEGÉSZÍTŐ ELEMEKKEL (HIBRID HYRAX, HYRAX, HERBST, GOSHGERIEN, ORTODONCIAI MINI IMPLANTÁTUM- MŰTÉTI SÍNEL)

  • MULTIBAND KÉSZÜLÉKEK (ÖNLIGÍROZÓ-, PORCELÁN-, FÉM BRACKETT RENDSZEREKKEL)

  • EGYEDILEG TERVEZETT ÉS KIVITELEZETT RETENCIÓS KÉSZÜLÉKEKKEL (FIX, MÉLYHÚZOTT SÍNES, HAWLEY, NYELVRÁCS STB)

fogszabályzó sopron

A fogszabályzás pubertás után és felnőtt korban is természetesen lehetséges, de az eszközök és a lehetőségek eltérőek. A kialakult anatómiai formák és a fiziológiai válasz már eltérő ezért más terápiás utakat kell választanunk. Kiegészítő technikákkal és eszközökkel, mint például Hyrax készülék, Hybrid Hyrax, Herbst készülék- akár műtéttel kombinálva, lehetséges utakat nyit meg. Mini implantátumok (melyek nem fogpótlásra használt implantátumok, hanem fogszabályzás idejére behelyezett horgonylati eszközök) más fogaktól független mozgatást is lehetővé tesznek. Ezen bonyolult esetektől eltekintve, a fix fogszabályzás már rengeteg bracket rendszerrel és anyagi és design választékkal áll a páciensek rendelkezésére. A retenciós (fenntartó) készülékek hordása, része a kezelésnek. A fogszabályzó aktív , mozgató elemei eltávolításra kerülnek, de hordani kell egy rögzített vagy kivehető ún. fenntartó fogszabályzót. A genetikai programok, illetve a funkciós hatások, anatómiai formák kicsit mindig az eredeti irányba mozgatják a fogazatot, finoman de ellensúlyoznunk kell ezeket. Ezek nélkül sok esetben a szép végeredmény nem fenntartható.

CLEAR CORRECT „LÁTHATATLAN FOGSZABÁLYZÁS” 3D TERVEZÉSSEL

láthatatlan fogszabályzó sopron

A fogszabályzással kapcsolatban a legnagyobb visszatartó erő, az esztétikai és szájhigiéniás érintettsége. Az ún. „láthatatlan„ technikákkal, mikor nem brackettel, hanem átlátszó sínekkel mozgatjuk a fogakat- ezeket a nehézségeket kiküszöbölték. A technika egy 3D-scanneléssel létrehozott fogíven dolgozik, ahol egy szoftver segítségével meghatározzuk a fogmozgatások irányát, mértékét, ezeket összehangoljuk a két fogíven. Majd a lépéseknek megfelelően 3D-nyomtatással kialakított sínpárokat kell viselniük a pácienseknek. Ezek ugyan kivehető sínek, de a hordási idő majdnem 24 óra- tehát éjjel-nappal kötelező hordani, különben a fogmozgatás nem kivitelezhető. Csak étkezésnél, illetve fogtisztításra lehet eltávolítani. Az ilyen formában történő fogszabályzás nemcsak esztétikus, hanem az érzékenyebb pácienseknek kevesebb nyálkahártya-irritációval is jár. A szájhigiénia a megszokott formában történhet. Hátránya az ára – természetesen az eszközpark és a kapcsolati cégek felkészültsége drágítja ezt a kezelési formát- illetve a készülék minden evésnél történő eltávolítása is bizonyos élethelyzetekben nehézséget okozhat.

bottom of page